JESC: Dziś premiera piosenki „Anioły”! Niemcy nie chcą wygrać ESC! Portugalia: Wkrótce poznamy nazwiska kompozytorów

Już dziś o godzinie 14:00 odbędzie się internetowa premiera piosenki „Anioły”, którą Dominika Ptak (fot.) wykona podczas Koncertu Krajowych Eliminacji Eurowizji Junior 2017. W związku ze swoim udanym występem podczas preselekcji rok temu, uczestnictwu w koncercie „Debiutów” w Opolu oraz ze względu na nazwisko kompozytora (Dominik Grabowski), Dominika już teraz traktowana jest jako jedna z faworytek do zdobycia biletu do Tbilisi. Czy „Anioły” faktycznie będą zasługiwać na wygraną?

Premiera „Mój Dom” Alicji Regi zapowiedziana jest na wtorek, 26 września. Utwór „To co żyje w nas” w wykonaniu Stasia Kukulskiego został już opublikowany na jego fanpage. Najpewniej także przed 1 października opublikowane zostaną utwory „Pod prąd” grupy ASMki oraz „Pochodnie” Tomka Bao. Tymczasem w TVP trwają już przygotowania do show. W sobotę nagrywano pocztówki, które będą prezentować sylwetki uczestników.

Dyrektor programowy niemieckiej telewizji ARD - Volker Herres – powiedział w wywiadzie, że ma nadzieję iż Niemcy w najbliższym czasie nie wygrają Eurowizji. Powód? Zbyt duże koszty organizacji show. Ostatnią Eurowizję na terenie Niemiec zorganizowano w 2011 roku. Tegoroczna kosztowała Ukraińców 18,5 miliona euro, co i tak jest niczym w porównaniu do 60 milionów euro, które wydano w Azerbejdżanie przed ESC 2012, jednak tam w całkowite koszty wpisano także konstrukcję Crystal Hall. Od 2013 roku reprezentanci Niemiec nie uzyskali miejsca wyższego niż osiemnaste, a w latach 2015-2016 zajmowali ostatnie pozycje w finale, raz nawet nie otrzymując ani jednego punktu. Od 2015 roku zajmują konsekwentnie miejsce wyższe, niż rok wcześniej, ale wystartowali od pozycji 27., więc jeśli utrzymają trend, mają szansę wygrać w…2041 roku.

Telewizja portugalska 15 września zakończyła przyjmowanie zgłoszeń do otwartego konkursu w ramach Festival da Cancao 2018. Zgodnie z nowymi zasadami, nadawca sam wybierze większość kompozytorów, którzy będą później odpowiedzialni za przygotowanie utworów i selekcję wykonawców, ale dwóch kandydatów ma być dołączonych do półfinałów poprzez tradycyjny system przyjmowania zgłoszeń. RTP poinformowało, że na parę godzin przez zamknięciem tego procesu do siedziby stacji napłynęło mnóstwo propozycji, jednak część z nich musiała zostać odrzucona z powodu złamania reguł EBU czy FdC (m.in. zbyt wczesna data publikacji, brak obywatelstwa Portugalii). Pełna lista zaproszonych kompozytorów ma być opublikowana a przyszłym tygodniu.

fot.: Radio ZET

,,,,

  • RSS