Historia Portugalii na ESC – 2014 – Powrót Emanuela

Pauza Portugalii w 2013 roku od początku określana była jako „krótka” i pewne było, że kraj wróci do rywalizacji w 2014 roku. Tak też się stało – zresztą powrócił też Festival da Cancao, w nieco zmienionym formacie. 7 listopada 2013 RTP potwierdziła udział w konkursie i przy okazji przypomniała, że w ten sposób obchodzić będzie 50-lecie startów. Ze względu na problemy finansowe i restrukturyzację telewizji pojawiły się głosy, by zrezygnować z preselekcji narodowych na rzecz wyboru wewnętrznego, ostatecznie jednak nadawca zdecydował się utrzymać tradycję. Ponownie zaproszono kompozytorów, którzy sami mieli wybrać wykonawców i przygotować piosenki. Wszyscy wystąpili w jednym półfinale – z dziesięciu wykonawców pięciu przeszło do finału. W obydwu rundach o wynikach decydowali tylko i wyłącznie widzowie. Finał odbył się 15 marca w Lizbonie, prowadzącymi byli José Carlos Malato i Sílvia Alberto.

W półfinale, rozegranym 8 marca, wygrała Catarina Pereira z utworem „Mea Culpa” autorstwa Andreja Babicia i Carlosa Coelho. Drugie miejsce miał Rui Andrade, a trzecie Zana. Wraz z nimi do finału dostali się Raquel Guerra oraz Susana Guerra, znana jako Suzy. Jej „Quero Ser Tua” autorstwa Emanuela (odpowiedzialnego wcześniej za utwór Portugalii z 2007 roku) zajęło 5. miejsce w półfinale. W finale wszystko się jednak zmieniło. Suzy zdobyła aż 41,56% głosów i wygrała preselekcje, pozostawiając na drugim miejscu Catarinę Pereirę (23,58%), a na trzecim wokalistę Andrade (14,56%). Wyniki wywołały kontrowersje, niektórzy artyści i kompozytorzy oskarżyli Emanuela o manipulowanie wynikami głosowania widzów. Faworytką wielu fanów była zdecydowanie Catarina Pereira.

Susana Guerra urodziła się w 1980 roku w Figueira da Foz. Już jako dziecko wraz z rodzicami przeniosła się do Lizbony, gdzie występowała w grupie Onda Choc, co pozwoliło jej zdobyć doświadczenie sceniczne i telewizyjne. W 2002 roku wydała swój solowy album przy współpracy z Joao Portugal, później zaangażowała się w role musicalowe, podróżowała też do USA i Kanady. W 2009 roku wróciła do Portugalii, jednak później przeniosła się do Dubaju. W 2014 roku Emanuel zaprosił ją do zaśpiewania utworu „Quero ser tua” podczas preselekcji. Suzy szybko stała się ulubienicą wielu fanów Eurowizji, nawiązała też konkursowe przyjaźnie z Conchitą Wurst i Ruth Lorenzo. Do tej pory aktywnie bierze udział w różnego rodzaju eurowizyjnych eventach. W 2015 roku podawała punkty podczas finału, a zapewne w 2018 roku pojawi się na jakimś wydarzeniu organizowanym w ramach Eurowizji w Lizbonie.

Portugalia i Polska były krajami, które wróciły do rywalizacji eurowizyjnej w 2014 roku. Portugalia trafiła do ostatniego koszyka razem z Mołdawią, Rumunią i Maltą, a później przydzielono jej pierwszy półfinał, w którym mogła głosować Hiszpania. Suzy wystąpiła jako trzynasta, pomiędzy Valentiną z San Marino i zwycięską Holandią. Zdobyła 39 punktów i 11. miejsce, a do awansu zabrakło jej jednego punktu. Największe wsparcie punktowe przekazała Hiszpania (8), 6 dała Belgia, 5 Francja, 4 Szwecja, po 3 Armenia, Mołdawia (jury), Czarnogóra (jury) i Dania, a po jednym Albania (jury) i Azerbejdżan. Gdyby widzowie decydowali o wynikach to Portugalia weszłaby do finału z siódmego miejsca, pokonując San Marino, Islandię i Czarnogórę, a wypychając Azerbejdżan z top10. Niestety to jurorzy pogrzebali szanse Suzy….w ich rankingu zajęła ostatnie miejsce zdobywając jedynie 17 punktów.

W półfinale Portugalia swoją dwunastkę przekazała zwycięskiej Holandii, 10 dostały Węgry, a 8 Szwecja. 3 punkty dostała Łotwa, która nie weszła do finału, natomiast Portugalia nie dała punktów San Marino. W finale 12 punktów z Lizbony trafiło na konto Conchity Wurst z Austrii, 10 dostała Holandia, 8 Szwecja, a 7 Armenia, więc Portugalia idealnie przewidziała czołówkę finału.  Zarówno Polska jak i Hiszpania nie dostały żadnych punktów. Wyniki głosowania przekazała Joana Teles, a konkurs komentowała Silvia Alberto. 11. miejsce Portugalii w półfinale to powtórka z 2007 roku, gdy również Emanuel był kompozytorem piosenki reprezentującej kraj. Pomimo porażki Portugalia zdecydowała się na udział w kolejnym konkursie…


  • RSS