Historia Portugalii na ESC – 2007 – Pierwsza „pod kreską”

Z każdym udziałem w półfinale Portugalii szło coraz gorzej. Aby wybrać jak najlepszego reprezentanta postanowiono powierzyć decydowanie o wynikach jedynie telewidzom. To zapewne pokłosie skandalu z 2006 roku, gdy jury przeforsowało swojego kandydata wbrew woli widzów i skończyło się to porażką w Atenach. Do udziału w konkursie telewizja RTP zaprosiła 10 producentów – każdy z nich miał przygotować jednego wykonawcę i jeden utwór. Łącznie 10 kandydatów walczyło o wyjazd do Helsinek. Finał Festival da Cancao odbył się 10 marca w Lizbonie, a prowadzącymi byli Jorge Gabriel i Isabel Angelino. Głosowanie telewidzów dostępne było zarówno drogą telefoniczną jak i internetową.

Prawie 28% poparcia otrzymała Sabrina z utworem ”Dança comigo (vem ser feliz)” – zdobyła ponad 8,8 tys. głosów i zdecydowanie pokonała konkurencję. Drugie miejsce zdobyła Teresa Radamanto (4,7 tys. głosów), a trzecie duet złożony z Henrique Feist i Vanessy Silvy (3,7 tys. głosów). Wyniki były sporym zaskoczeniem, gdyż za faworytkę uznawano Teresę i sama Sabrina uważała, że to właśnie Radamanto wygra preselekcje. Pojawiło się wiele pozytywnych opinii na temat poziomu Festival da Cancao – chwalono dobre utwory i „świeżych”, utalentowanych wykonawców.

Maria Teresa Villa-Lobos, znana jako Sabrina, urodziła się w 1982 roku w Setubal. W latach 2003-2006 była członkinią formacji Teenagers, a do preselekcji w 2007 roku dostała się poprzez casting organizowany przez producenta Emanuela, stojącego za utworem ”Dança comigo”. To właśnie on zachęcił wokalistkę do korzystania z pseudonimu artystycznego Sabrina. Rok później wróciła na Eurowizję jako podawacz punktów z Portugalii. Od 2012 roku występuje i nagrywa pod własnym imieniem Maria Teresa. Jej mężem jest popularny piłkarz Orlando Sa. Utwór „Danca comigo” napisali Emanuel i Tó Maria Vinhas. Jest to pierwsza portugalska propozycja eurowizyjna zaśpiewana w więcej niż dwóch językach – pojawiają się tam frazy po angielsku, francusku i hiszpańsku. Emanuel bardzo mocno promował Sabrinę i jej utwór – przygotował znacznie większy nakład jej eurowizyjnego singla niż robiła to RTP do tej pory.

Portugalia wystartowała jako 17. w półfinale – pomiędzy debiutującymi Czechami a Macedonią. Zdobyła 88 punktów i 11. miejsce, czyli zaraz pod „kreską” – by przegonić Mołdawię, zabrakło jedynie 4 punktów. Warto podkreślić, że Portugalia zajęła 11. miejsce na (aż!) 27 państw i był to najlepszy wynik kraju zachodniej Europy w półfinale. Nie zawiodła Andora – przekazała Sabrinie 12 punktów. 10 punktów przekazały Francja i Polska, 8 Hiszpania i Szwajcaria, 7 Białoruś, Mołdawia i Niemcy, 6 Armenia, 4 Holandia, 3 Belgia i Łotwa, a po 1 Serbia, Cypr i Słowenia. Portugalczycy 12 punktów dali Mołdawii, która wyprzedziła ich w walce o finał. 10 dostały Węgry, a 8 Łotwa. Zwycięska Serbia miała 4 punkty, Polska zero. Widzowie RTP woleli zobaczyć w finale Holandię, Norwegię i Andorę niż Gruzję, Macedonię i Turcję, które nie dostały punktów z Portugalii.

W finale Portugalczycy najwyższą notę dali Ukrainie, 10 dostała Mołdawia, a 8 sąsiednia Hiszpania. Zwycięska Serbia miała 5 punktów. Punkty z Lizbony podał Francisco Mendes, a komentatorami byli Isabel Angelino i Jorge Gabriel. Pomimo porażki w półfinale, Sabrinę bardzo chwalono – uznano, że miała wspaniałą charyzmę i z godnością reprezentowała Portugalię najlepiej jak umiała. Często pojawiały się opinie, że była to jedna z najlepszych piosenek kraju w ostatnich latach. Winą za brak awansu jak zwykle obarczono kraje Europy Wschodniej, podkreślając, że Portugalia i tak była najlepsza spośród państw Zachodu, ale wzajemnej wymiany punktów między blokami b. ZSRR czy Bałkanów nie dało się przełamać.

Był to czwarty z rzędu brak awansu Portugalii, co szybko przeniosło się na mniejsze zainteresowanie mediów wynikami samej Eurowizji w Helsinkach. Telewizja RTP uznała jednak, że i tak wynik w Finlandii był bardzo dobry i zdecydowała się nie zmieniać formatu preselekcji…


  • RSS