Hiszpania i Turcja przed Eurowizją – kogo wybiorą? Irlandia wciąż chce wygrać konkurs! Kto zgłosi się do polskich selekcji przed JESC?

Największa partia opozycyjna Hiszpanii domaga się od stacji RTVE by na Eurowizję zawsze wysyłała utwory w języku narodowym, bez domieszki angielskiego, jak to miało miejsce w latach 2016-2017. Ma to oczywiście związek ze słabymi wynikami Hiszpanii oraz tym, że w świat idzie nieodpowiedni wizerunek kultury tego kraju. Członkowie partii PSOE chcą też, by Minister Kultury był zaangażowany w wybór reprezentanta Hiszpanii, bo jego działania w tym procesie powinny zagwarantować odpowiedni poziom. Zapewne w języku hiszpańskim swój utwór przygotowuje David Civera, reprezentant z 2001 roku. Wokalista nie kryje, że chce wrócić na Eurowizję i zaprezentuje RTVE utwór, którego nadawca nie będzie miał prawo odrzucić. David ma aktualnie 38 lat, nadal cieszy się popularnością w swoim kraju.

Na Eurowizję chciałaby wrócić także Hadise, reprezentantka Turcji z 2009 roku. W jednym z wywiadów wokalistka przyznała, że jeśli kraj faktycznie wróci do konkursu, to ona chciałaby ponownie wystąpić. „Eurowizja to zupełnie inny świat. By tam jechać, potrzeba bardzo dobrej ekipy. Pamiętam, że w 2009 roku odwiedzaliśmy wiele państw, otrzymywałam bardzo trudne do odpowiedzi pytania. Starałam się jednak reprezentować mój kraj jak najlepiej. Jeśli TRT zaoferuje mi udział, z radością się zgodzę„. Hadise nie jest jedyną wokalistką, która otwarcie wyraża chęć udziału w ESC. Mówią o tym także Aynur Aydin, Fatma Turgut czy Atiye. Fatma Turgut przekazała mediom informację, że sądzi iż TRT już zaczęła spotkania z potencjalnymi kandydatami na Eurowizję. Czy powrót tego kraju faktycznie stanie się faktem?

Aby odpowiednio przygotować się do Eurowizji 2018 telewizja irlandzka zorganizowała specjalne spotkanie w swojej siedzibie, gdzie wraz z osobami zaangażowanymi w temat dyskutowano różne sprawy związane z konkursem. Nadawca RTE potwierdził, że chce wygrać Eurowizję i ją zorganizować czym zdementował pogłoski, jakoby wysyłanie „słabszych” utworów było celowe. Wiadomo, że wybór reprezentanta 2018 znów będzie wewnętrzny, jednak osób decyzyjnych ma być znacznie więcej, co powinno pozytywnie wpłynąć na poziom. Nadawca nie planuje w najbliższej przyszłości organizować preselekcji narodowych, gdyż nie są one atrakcyjne dla sponsorów, a stacja nie chce przygotowywać finału narodowego z własnych środków. Problemem Irlandii jest aktualnie słabe zainteresowanie Eurowizją wśród szanowanych kompozytorów, co jest spowodowane m.in. słabymi rezultatami i tym, co Irlandia ostatnio wysyłała, np. w 2008 roku. Podano, że spośród 300 utworów nadesłanych do RTE w 2017 roku jedynie 20 można było uznać za „sensowne”. Irlandczycy planują zwiększyć promocję Eurowizji w kraju, m.in. poprzez media społecznościowe, co wcześniej RTE nieco ignorowała. Przyznano jednak, że ciężko jest budować zainteresowanie konkursem przy użyciu nieznanych wykonawców takich jak Brendan Murray.

Trwa przyjmowanie zgłoszeń do polskich preselekcji przed Eurowizją Junior 2017. Nadawca na zgłoszenia czeka do 11 września. Bazując na wpisie na Facebooku jedną z chętnych do udziału może być Monika Urbanowicz, zwyciężczyni II edycji programu „Mali Giganci”. Na początku tego roku wypuściła utwór „Go Ahead”, który sama skomponowała. Wokalistka już teraz prosi swoich fanów, by trzymali za nią kciuki podczas eurowizyjnych preselekcji! Do selekcji najpewniej zgłosi się też Julia Chmielarska, finalistka ubiegłorocznych selekcji. Tymczasem na fanpage Eurowizja TVP trwa finałowe głosowanie dotyczące wymarzonego reprezentanta Polski na dorosłej Eurowizji. Aktualnie wygrywa Doda (ponad 730 lajków), drugi jest Michał Szpak (ponad 620 lajków), trzecia Sylwia Grzeszczak (prawie 480 lajków), a ostatnia Margaret (prawie 300 lajków).

,,

  • RSS