Analiza wyników ESC 2016: Irlanda

W kolejnym odcinku 42-częściowego cyklu Dziennika Eurowizyjnego dotarliśmy już do państw, które nie zakwalifikowały się do finału. Sprawdzimy jak wyglądały wyniki głosowania w półfinale, jak oceniali jurorzy oraz widzowie oraz jak dany rezultat wpłynął na statystyki danego kraju. Idąc zgodnie z kolejnością na podstawie liczby punktów brakującej do finału, przed nami Irlandia i Brendan Murray - wokalista przygotował bardzo ładny występ sceniczny, pasujący do spokojnego utworu. Niestety, to nie wystarczyło by wcisnąć się do finału.

Irlandia wystartowała w II półfinale Eurowizji, gdzie zajęła 13. miejsce zdobywając 86 punktów, o 15 za mało, by znaleźć się w finale konkursu (zająć miejsce 10. w półfinale). Kraj został oceniony przez widzów i jurorów na tym samym, 12. miejscu – od widzów miał 41 punktów, od jury 45 punktów. Ostatecznie dało to Irlandii 13. lokatę. Najwyższa nota od telewidzów to 7 punktów od Estonii, 6 punktów dała Rumunia, 5 Dania. W głosowaniu jury Austria przekazała Irlandii aż 10 punktów, 8 dała Litwa, a 7 Estonia. Tylko Serbia i Chorwacja całkowicie zignorowały Irlandię, nie dając jej żadnych punktów.

Pierwsze miejsce w głosowaniu jury w II półfinale zdobyła Bułgaria, drugie miejsce miała Austria, a trzecie Szwajcaria. W top5 także Norwegia z Izraelem. Litwa i San Marino zajęły najniższe miejsca. W głosowaniu widzów wygrała diaspora litewska, która (ze względu na brak rywali w postaci Polaków czy Łotyszy) zdobyła 12 punktów, drugie miejsce miała Bułgaria, a trzecie Rumunia. Do czołowej piątki zmieściły się Chorwacja i Węgry. San Marino i Serbia znalazły się na dnie tego rankingu.

W finale jurorzy postawili na Belgię, druga była Bułgaria, a trzecia Rumunia. Austria i Szwecja weszły do top5. Portugalia była dopiero na szóste pozycji, sąsiednia Wielka Brytania na 16., a Polska dopiero 21., chociaż wokalista Dayl Cronin miał Kasię Moś na 10. pozycji. Grecja i Hiszpania znalazły się na dnie tabeli. Nie było diaspory litewskiej, Polonia była w tym roku słabsza, w związku z tym 12 punktów od widzów z Irlandii zgarnęła Rumunia, drugie miejsce miała Portugalia, trzecie Mołdawia. Polska zdobyła 7 punktów, czyli zajęła 4. miejsce, a na piątym znalazła się Bułgaria. Wielka Brytania na siódmym, a na samym końcu Armenia z Hiszpanią.

Irlandia już czwarty raz nie otrzymała awansu do finału i jest to najdłuższa przerwa. Trzynaste miejsce w półfinale to trzeci najgorszy rezultat. Słabiej wypadli reprezentanci 2005 (14. miejsce) i 2008 oraz 2016 (15. miejsce). Najlepszy wynik Irlandii w półfinale to 2. miejsce w kwalifikacjach z 1996 roku. Do tej pory Irlandia siedem razy wygrała (ostatni raz w 1996), cztery razy była druga i raz trzecia. Na 44 starty w finale tylko 13 razy nie znalazła się w czołowej dziesiątce. Ostatni raz była w top10 w 2011 roku.

One comment on “Analiza wyników ESC 2016: Irlanda
  1. To już trzeci kraj z drugiego półfinału z rzędu, ależ ciasno tam było pod kreską! 11 miejsce z pierwszego półfinału zajęła Gruzja, której zabrakło 16 punktów, tyle samo, ile Estonii, która zajęła 14 miejsce w drugim. A propos, brak awansu dla Estonii wciąż mnie boli :(