Analiza wyników ESC 2017: Suíça

W kolejnym odcinku 42-częściowego cyklu Dziennika Eurowizyjnego dotarliśmy już do państw, które nie zakwalifikowały się do finału. Sprawdzimy jak wyglądały wyniki głosowania w półfinale, jak oceniali jurorzy oraz widzowie oraz jak dany rezultat wpłynął na statystyki danego kraju. Przed nami Szwajcaria i Timebelle, kolejny uczestnik Eurowizji, który stosunkowo dobrze oceniany utwór zniszczył słabym, a w tym przypadku zbyt „cukierkowym” występem.

Grupa Timebelle wystąpiła w II półfinale, zdobyła tam 97 punktów i 12. miejsce. Do pokonania dziesiątej Danii brakowało jedynie 5 punktów. Gdyby o wynikach decydowali jedynie widzowie, Szwajcarii w końcu udałoby się awansować – zajęła 10. miejsce i 49 punktów, 2 mniej od Holandii i 4 więcej od Serbii. U jurorów kraj zajął 11. miejsce z 48 punktami – 5 mniej od Serbii, 3 więcej od Irlandii. Punktów było całkiem sporo, chociaż niskie noty. Najlepiej ocenili Timebelle oczywiście widzowie z Rumunii (10 punktów), po 5 punktów dali Macedończycy, Maltańczycy i San Marino, po 4 Serbia, Bułgaria i Francja. Tylko pięć państw pozostawiło Szwajcarię bez punktów. To zdecydowana różnica w stosunku do Serbii, która zajęła w półfinale wyższe miejsce, ale od widzów miała jedynie pięć not. Jury z Irlandii dało Szwajcarii aż 8 punktów, 7 przekazała Litwa, 6 Rumunia. Osiem komisji jurorskich pozostawiło Szwajcarię bez punktów. Austria dała 4 od jury i 2 od widzów, Niemcy 2 od jury ale zero od widzów.

Szwajcarskie jury najwyższą notę w półfinale dało Bułgarii, druga była Norwegia, trzecia Holandia, a czwarta sąsiednia Austria. Estonia, Rumunia i San Marino znalazły się na dnie rankingu. Widzowie (spodziewanie) najwyższe miejsce przyznali Serbii, która u jurorów była piąta. Drugie miejsce otrzymała Chorwacja, a trzecie Węgry. W top5 także Rumunia i Bułgaria. Austria jedynie na 9. pozycji, a najniżej Dania, San Marino i Litwa.

W finale jury było już wierne Portugalii, drugie miejsce przypadło Szwecji, a trzecie Bułgarii. W czołowej piątce znalazło się także miejsce dla Holandii i Belgii. Austria znalazła się na 12. pozycji, Polska dopiero na 18. Najsłabiej oceniono Ukrainę, Chorwację, Grecję i Rumunię. Widzowie też postawili na Portugalię, na drugim miejscu mieli Włochy (9. u jury), a na trzecim Chorwację. W top5 również Belgia i Bułgaria. Sąsiednie Niemcy otrzymały 8. miejsce, Austria była czternasta, a Polska zaraz za nią (miejsce 15.). Na dnie rankingu widzów znalazły się Ukraina, Azerbejdżan i Dania.

To już kolejny rok bez udziału Szwajcarii w finale – Timebelle zdobyli w półfinale piąty najlepszy rezultat. Do tej pory najlepiej poradził sobie Sebalter, który w 2014 roku zajął 4. miejsce. Najniższe miejsce zdobyte przez Szwajcarię w półfinale to 22. z zerem punktów w 2004 roku. W finałach Szwajcaria dwukrotnie wygrała, cztery razy była druga, trzy razy trzecia, a na 48 udziałów w finale 27 razy zajmowała miejsce w top10. Ostatni raz miało to miejsce w Kijowie, ale tym z 2005 roku gdy estońska formacja Vanilla Ninja przywiozła 8. lokatę. Od 2004 roku Szwajcaria aż 10 razy nie zdobyła awansu, ostatni raz w finale startowała w 2014 roku. W latach 2015-2016 zajmowała ostatnie miejsca w swojej grupie.