Eurowizja 2017: Dziś II półfinał! Kto zostanie rywalem Kasi Moś w finale?

Dziś II półfinał Konkursu Piosenki Eurowizji 2017 na żywo z Międzynarodowego Centrum Wystawienniczego w Kijowie. Show poprowadzą Oleksandr SkichkoVolodymyr Ostapchuk i Timur Miroshnychenko, a tym razem gośćmi specjalnymi będą członkwoie dwóch zespołów tanecznych – tradycyjnego (w Opening Act) i nowoczesnego (w Interval Act). Pojawi się też Verka Serduchka (w specjalnym klipie). Zasady półfinału są proste – spośród 18 państw widzowie i jurorzy (w stosunku głosów 50/50) wybiorą 10 najlepszych, które awansują do sobotniego finału. Głosowanie rozpocznie się po zakończeniu prezentacji konkursowych i na wyraźny sygnał prowadzących oraz komentatora. Z jednego numeru telefonu będzie można oddać max. 20 głosów i oczywiście nie można głosować na swój własny kraj. Wyniki zostaną podane w kolejności ułożonej przez producentów, ale nie będzie to kolejność zgodna z wynikami półfinału.

Kto wystąpi?

Wśród półfinalistów pojawi się dziś wielu ciekawych wykonawców z jeszcze ciekawszymi rekwizytami. Będzie sympatyczny Nathan Trent z Austrii, weteranka preselekcji maltańskich Claudia Faniello, jodłująca Ilinca z rapującym Alexem z powracającej Rumunii, byłe reprezentantki Holandii na JESC – trio OG3NE, zwyciężczyni australijskiego „The Voice” – Anja Nissen z Danii, popularny Jacques Houdek z Chorwacji, rumuńska formacja Timebelle w barwach Szwajcarii, mieszkający w Moskwie Kristian Kostov z Bułgarii, dwóch byłych reprezentantów Estonii – Koit i Laura (tym razem w duecie) oraz eurowizyjni chórzyści, którzy w tym roku zostali głównymi wykonawcami – Tijana z Serbii i Imri z Izraela. Będzie też duet NAVI z Białorusi, który jako pierwszy reprezentant tego kraju wykona utwór w języku narodowym. Nie zabraknie też Jany z Macedonii i śpiewającego po węgiersku Joci Papai’a.  Poza 18 półfinalistami obejrzymy też fragmenty występów trzech finalistów. Ich występy w całości nagrane zostały wczoraj podczas próby jurorskiej. Będą to Levina z Niemiec, Alma z Francji i O.Torvald z Ukrainy.

Jak głosować?

W tym półfinale osoby z polskimi numerami telefonów nie będą mogli głosować. Dla wszystkich pozostałych państw głosowanie uruchomione zostanie po wszystkich piosenkach – zarówno start jak i koniec głosowania ogłoszony będzie przez prowadzących. Dziś głosować mogą mieszkańcy wszystkich 18 krajów półfinałowych oraz Ukrainy, Francji i Niemiec. W Polsce półfinał dostępny będzie na TVP1 i TVP Polonia. Komentatorem ponownie będzie Artur Orzech. Organizatorzy mają nadzieję, że nie dojdzie do żadnych problemów, które pojawiły się w I półfinale. We wtorek głos Artura Orzecha na chwilę został wyłączony, a zamiast niego komentowała osoba rezerwowa. Podobne problemy wystąpiły też w Australii.

Kto jest faworytem?

Według najnowszych notowań bukmacherskich do zwycięstwa w półfinale typowana jest Bułgaria przed Rumunią i Holandią. Wciąż wysoko notowane są też Dania i Estonia. Najmniejsze szanse mają Malta, San Marino i Litwa. Uważam, że pewniakami do awansu są Austria, Rumunia, Węgry, Chorwacja, Białoruś, Bułgaria i Estonia (w I półfinale 6 z 7 moich „pewniaków” zdobyło awans), a trzy pozostałe miejsca mogłyby zająć Serbia, Macedonia, Holandia, San Marino lub Norwegia. W tym półfinale nie ma kraju, którego braku awansu byłbym pewien na 100%.

Transmisja pierwszego półfinału Eurowizji 2017 już od 21:00 w TVP1 i TVP Polonia oraz w Internecie na Eurovision.tv. Dodatkowo od 20:30 reportaż „Przed Eurowizją”, w którym zobaczycie mnóstwo relacji m.in. z Kijowa, nakręconych przez polską ekipę. Po półfinale portal Eurovision.tv transmitować będzie konferencję prasową zwycięzców. Zapraszam też na grupę Dziennika Eurowizyjnego na Facebooku, gdzie obejrzeć będziecie mogli materiały zakulisowe i reakcje na żywo.

Przypominam też o możliwości oglądania Eurowizji w miejscach publicznych w Polsce:

Wszystkim czytelnikom życzę wielu emocji i wspaniałych wrażeń po półfinale!

,
2 comments on “Eurowizja 2017: Dziś II półfinał! Kto zostanie rywalem Kasi Moś w finale?
  1. Ciekawe czy przejdzie Białoruś. Ich prosta i niska budżetowa piosenka bardzo wpada w ucho. Finał w tym roku będzie niesamowity. Moimi faworytami są: Włochy, Australia, Francja i Belgia.

  2. 1.W 2005 roku w Kijowie Francja również miała ostatnią pozycję startową.
    2.Węgry po raz drugi raz z rzędu w finale wytępują przed Włochami
    3.Rok temu Belgia wytępowała z ostatnim numerem w półfinale, a w finale przyszło jej startować z pierwszym. Teraz podobna historia z Izraelem.

    To tak na szybko ciekawostki, Ktoś tu w ogóle jeszcze coś komentuje czy już całę życie DE jest na FB? :D

Komentarze są wyłączone


  • RSS