Eurowizja 2017: Dziś I półfinał! Kasia Moś walczy o awans dla Polski!

Dziś I półfinał Konkursu Piosenki Eurowizji 2017 na żywo z Międzynarodowego Centrum Wystawienniczego w Kijowie. Show poprowadzą Oleksandr Skichko, Volodymyr Ostapchuk i Timur Miroshnychenko, a gośćmi specjalnymi będą Monatik oraz Jamala. Pojawi się też Verka Serduchka (w specjalnym klipie). Zasady półfinału są proste – spośród 18 państw widzowie i jurorzy (w stosunku głosów 50/50) wybiorą 10 najlepszych, które awansują do sobotniego finału. Głosowanie rozpocznie się po zakończeniu prezentacji konkursowych i na wyraźny sygnał prowadzących oraz komentatora. Z jednego numeru telefonu będzie można oddać max. 20 głosów i oczywiście nie można głosować na swój własny kraj. Wyniki zostaną podane w kolejności ułożonej przez producentów, ale nie będzie to kolejność zgodna z wynikami półfinału.

Kto wystąpi?

Wśród półfinalistów jest dziś polska reprezentantka – Kasia Moś, która wykona utwór „Flashlight” jako jedenasta w kolejności. Na scenie towarzyszyć jej będzie brat Mateusz, a w tle za wokalistką zobaczymy piękne wizualizacje. Konkurentami Polki w walce o finał są m.in. popularny Szwed Robin Bengtsson, niedoszła reprezentantka Gruzji 2009 – Tamara Gachechiladze, Australijczyk Isaiah, kontrowersyjny Slavko Kalezić z Czarnogóry, duet Norma John z Finlandii, chory na serce Portugalczyk Salvador Sobral, znana w Grecji wokalistka Demy, reprezentanci Mołdawii z 2010 – SunStroke Project, mieszkająca w Rosji Artsvik z Armenii czy uczestnik Eurowizji 2005 w Kijowie – Omar Naber ze Słowenii. Poza 18 półfinalistami obejrzymy też fragmenty występów trzech finalistów. Ich występy w całości nagrane zostały wczoraj podczas próby jurorskiej. Będą to Manel z Hiszpanii, Lucie z Wielkiej Brytanii i faworyt – Francesco z Włoch.

Jak głosować?

Głosowanie uruchomione zostanie po wszystkich piosenkach – zarówno start jak i koniec głosowania ogłoszony będzie przez prowadzących. W Polsce nie można głosować na Kasię Moś (z polskiego numeru telefonu), jednak jeśli nasi rodacy za granicą chcieliby wesprzeć „Flashlight” to wystarczy na czas głosowania przełączyć kanał na telewizję publiczną w danym kraju by sprawdzić jakie są numery głosowania na Kasię Moś. Dziś głosować mogą mieszkańcy wszystkich 18 krajów półfinałowych oraz Hiszpanii, Włoch i Wielkiej Brytanii. W większości państw Eurowizja transmitowana będzie na kanale pierwszym danej telewizji, ale są wyjątki – w Finlandii będzie to YLE2, w Hiszpanii La2, w Słowenii RTV SLO 2, w Wielkiej Brytanii BBC Four, a we Włoszech Rai4. Polscy widzowie mogą oddawać swoje głosy na 17 konkurentów Kasi Moś – numer telefonu podany zostanie na ekranie, przekaże go też Artur Orzech.

Kto jest faworytem?

Według najnowszych notowań bukmacherskich do zwycięstwa w półfinale typowana jest Armenia przed Portugalią i Szwecją. Wciąż wysoko notowane są też Azerbejdżan i Grecja, chociaż w przypadku tego drugiego kraju nie ma pewności, czy jurorzy poprą Demy. Wczoraj podczas próby doszło do błędu technicznego – nie działały mikrofony ukrytych chórzystek, co obnażyło braki wokalne Demy. Oczywiście powtórzyła ona swój występ, ale niesmak pozostał. Polska jest wciąż na granicy awansu – aktualnie typowana jest na miejscu 11., ale sytuacja zmienia się co jakiś czas. Według mnie w tym roku mamy 7 pewniaków do wejścia do finału z tej grupy i są to Szwecja, Azerbejdżan, Armenia, Australia, Belgia, Finlandia i Mołdawia, co pozostawia jeszcze trzy miejsca dla np. Portugalii, Grecji, Łotwy, Polski, Cypru, Islandii, Gruzji czy Czarnogóry. Uważam, że Czechy, Słowenia i Albania to kraje, które na pewno nie otrzymają dziś awansu.

Kasiu! Trzymamy kciuki!

Kasia Moś wystąpi dziś jako jedenasta i na pewno da z siebie wszystko, dokładnie tak samo jak robi to od samego początku, gdy wygrała preselekcje narodowe. Wokalistka wystąpiła podczas wszystkich imprez promocyjnych (jedynie Martina Barta z Czech może się pochwalić podobnym dokonaniem), także tutaj w Kijowie Kasia jest bardzo pracowita zarówno podczas prób jak i pracy z dziennikarzami. Doceniana jest jej otwartość, szczerość, piękny uśmiech i wielka energia oraz spontaniczność (np. w wywiadach). Oczywiście nie należy zapominać o mocnym głosie, świetnych wizualizacjach, nowoczesnej piosence i atmosferze, którą tworzy na scenie. Polka praktycznie najdłużej szła przez czerwony dywan, bo tak często udzielała wywiadów i fotografowała się z fanami. W wielu wywiadach przyznała, że jej aktualnym marzeniem jest awans do finału i ma nadzieję, że to się uda. Podkreśla, jak wielkim wsparciem są dla niej polscy fani i liczy na to, że wyniki półfinału ich nie zawiodą.

Transmisja pierwszego półfinału Eurowizji 2017 już od 21:00 w TVP1 i TVP Polonia oraz w Internecie na Eurovision.tv. Dodatkowo od 20:30 reportaż „Przed Eurowizją”, w którym zobaczycie mnóstwo relacji m.in. z Kijowa, nakręconych przez polską ekipę. Po półfinale portal Eurovision.tv transmitować będzie konferencję prasową zwycięzców. Zapraszam też na grupę Dziennika Eurowizyjnego na Facebooku, gdzie przez całe popołudnie relacjonować będę wszystko to co dzieje się w Centrum Prasowym przed pierwszym półfinałem. Będą też oczywiście reakcje po transmisji na żywo.

Przypominam też o możliwości oglądania Eurowizji w miejscach publicznych w Polsce:

Wszystkim czytelnikom życzę wielu emocji i wspaniałych wrażeń po półfinale!

fot. TopMejt

,,

  • RSS