Rosja i Ukraina będą ukarane przez EBU! Czarnogóra zjednoczyła Bałkany na imprezie! Kasia Moś po próbach technicznych! Ważna informacja dla posiadaczy biletów na ESC 2017! Jak wygrać singiel Portugalii i Czech?

Sekretarz Grupy Referencyjnej EBU, Frank-Dieter Freiling potwierdził w rozmowie z niemiecką telewizją ZDF, że zarówno telewizja ukraińska UA:PBC (organizator tegorocznej Eurowizji) jak i stacja rosyjska będą objęte sankcjami z powodu nieprawidłowości i złamania zasad zawartych w statucie Europejskiej Unii Nadawców. Ukraińcy zostaną ukarani za uniemożliwienie startu reprezentantce Rosji – Yulii Samoylovej, Rosjanie zaś będą musieli ponieść konsekwencje za nieobecność podczas obowiązkowych zebrań związanych z tegoroczną edycją Eurowizji. Na razie nie wiadomo jeszcze, jaka dokładnie będzie to kara – decyzja w tej sprawie podjęta zostanie 12 czerwca podczas specjalnego spotkania, na którym może dojść nawet do przyznania zakazu startu w Eurowizji na max. trzy lata, co oznaczałoby, że Rosja i Ukraina mogłyby powrócić do startu w konkursie dopiero w 2021 roku. Najpewniej jednak do aż tak ostrych sankcji nie dojdzie.

Dziś w Hotelu Opera w Kijowie odbyło się cocktail-party delegacji Czarnogóry zorganizowane przez telewizję RTCG, nowootwartą ambasadę tego kraju w Kijowie oraz agencję turystyczną Gora. Podczas spotkania goście i dziennikarze mogli wysłuchać przemów m.in. szefa delegacji czarnogórskiej czy przedstawiciela ambasady, a także poznać reprezentantów krajów b. Jugosławii i nie tylko. Na scenie wystąpili Slavko Kalezić z Czarnogóry (zaśpiewał „Space” i „Freedom”), Lindita Halimi z Albanii („World” i „Ste fal”), Tijana Bogićević z Serbii, Jana Burcheska z Macedonii, Omar Naber ze Słowenii i Jacques Houdek z Chorwacji, który jako jedyny nie zaśpiewał utworu eurowizyjnego, a w zamian za to wykonał balladę „All of me”. Była też okazja do wspólnych zdjęć, spróbowania czarnogórskich przysmaków czy otrzymania prospektów promocyjnych dotyczących zarówno Czarnogóry jak i Slavka Kalezicia. Do tej pory tego rodzaju imprezę przygotowała też delegacja Gruzji (w swojej ambasadzie), a jutro na wspólną zabawę zapraszają reprezentanci Mołdawii – grupa SunStroke Project. Dzisiejszy występ Slavka Kalezicia w Hotelu Opera obejrzeć możecie na grupie Dziennika Eurowizyjnego (TUTAJ), a poniżej a-capella występ Tijany z Serbii.

Kasia Moś zakończyła dziś swoje próby techniczne i na eurowizyjnej scenie pojawi się dopiero w poniedziałek, gdy rozpoczną się próby generalne przed I półfinałem. Jej dzisiejszy występ został bardzo pozytywnie oceniony przez polskich fanów, chociaż, pomimo dostępnych nagrań i materiałów, nie trafił na łamy najpopularniejszych polskich mediów. O dzisiejszym występie wspomniały portale Party.pl czy Plejada.pl. Jastrzab Post zwraca uwagę, że dzisiejsza kreacja Kasi podzieliła fanów. Wokalistka wie już jednak, że w półfinale wystąpi właśnie w tej sukni. Przed Kasią Moś jeszcze spacer po czerwonym dywanie i udział w oficjalnej imprezie otwarcia Eurowizji 2017. Wydarzenie zaplanowano na niedzielę – transmitowane będzie m.in. na Eurovision.tv oraz przez telewizję ukraińską.

Ważna informacja dla posiadaczy biletów na koncerty na żywo oraz próby generalne Eurowizji 2017 – organizatorzy sugerują przybycie do IEC na 2,5 godziny przed rozpoczęciem każdego show czyli ok. 19:30 czasu ukraińskiego. Ze względu na transmisję, publiczność musi być gotowa przed godziną 22:00 i nikt spóźniony nie będzie miał wstępu do hali. Należy też pamiętać, że ze względu na wzmocnione procedury bezpieczeństwa, wszyscy wchodzący do IEC zostaną poddani drobiazgowej kontroli. Warto podkreślić, że wszystkich widzów czeka „show rozgrzewkowe”, którego przegapić nie można!

Jutrzejsze relacje z prób technicznych ruszą tradycyjnie o godzinie 9:00 czasu polskiego. Czekają nas kolejne próby półfinalistów, a także spotkanie z prowadzącymi ESC 2017 i pierwsze próby państw Big5 oraz Ukrainy. Warto śledzić jutro relacje live na Facebooku, bo w ich trakcie rozpisane będą konkursy w których do wygrania będą single promocyjne Portugalii oraz Czech!

fot. Brandon Acorn

,,

  • RSS