Dziś rozpoczyna się EMA 2017 w Słowenii! „Requiem” też wykonane zbyt wcześnie! Kristina Kostov z Bułgarii?

Dziś swoje preselekcje rozpoczyna Słowenia, a przed nami pierwszy półfinał EMA 2017! Wystąpi ośmiu wykonawców, którzy najpierw powalczą o głosy publiczności, bo to właśnie wyniki televotingu wskażą dwóch finalistów. Z pozostałej szóstki awans do finału otrzyma jeszcze dwóch szczęśliwców – będzie to decyzja jury. Półfinały pojawiają się podczas selekcji EMA po raz pierwszy od 2008 roku. Co ciekawe, utwory najpewniej nie zostaną zaprezentowane w całości przed półfinałem. Znamy jedynie fragmenty opublikowane przez RTV SLO. O finał walczą dziś m.in. Omar Naber (reprezentant Słowenii 2005, fot.), Tosca Beat, Zala, Nika Zorjan czy Alya. Pełna lista uczestników dostępna TUTAJ. Transmisja od godziny 20:00 na RTV SLO 1 oraz w Internecie TUTAJ.

Kolejna afera ze zbyt wczesną publikacją utworu na Eurowizję. Tym razem wykryto, że reprezentantka Francji – Alma – wykonała „Requiem” publicznie już 24 stycznia 2015 roku i oczywiście ktoś nagrał ten występ i wrzucił do Internetu. Nie ma zapewne obaw przed dyskwalifikacją, gdyż jest to podobna sytuacja jak w przypadku Jamali – amatorskie nagranie, które (zanim odgrzebali je fani Eurowizji) miało może z 200 odtworzeń. Co ciekawe, wśród komentarzy pod nagraniem pojawił się wpis sugerujący, że Alma może zostać reprezentantką Francji na Eurowizji 2017 i video będzie przeszkodą. Portal Eurovoix twierdzi, że ten wpis oznacza, iż ekipa stojąca za wyborem Almy wiedziała o istnieniu tego nagrania. Podejrzenia o złamanie regulaminu EBU dot. daty publikacji pojawiają się coraz częściej, ale bardzo rzadko ma to konsekwencje w formie dyskwalifikacji. Ostatni raz odrzucono wybrany na Eurowizję utwór w 2011 roku – białoruska propozycja „Born in Byelorussia” została wykonana (zbyt wcześnie) na jednym ze studenckim eventów w Mińsku i istniało nagranie z tej prezentacji. Poza tym Europejskiej Unii Nadawców nie podobał się tekst utworu i ostatecznie piosenkę zmieniono na „I love Belarus”.

Bułgarskie media sugerują, że reprezentantem kraju w Kijowie może być Kristian Kostov, a jego konkurentami w walce o wyjazd na ESC są Gery-Nikol i Krista – twierdzi portal Monitor.bg. Nadawca bułgarski ogłosił, że ma już tylko trzech kandydatów i spośród nich wybrany zostanie (lub został) reprezentant kraju. Mówi się, że specjalny panel międzynarodowego jury przyznał Kristianowi dwukrotnie więcej punktów niż pozostałym kandydatom, a wytwórnia Virginia Records już prowadzi negocjacje z BNT ws. udziału tego 16-letniego wokalisty w konkursie. Decyzja będzie oficjalnie potwierdzona dopiero na początku marca, jednak wybór Kristiana na pewno zostanie uznany za sporą niespodziankę. Fani Eurowizji bardziej popierają Gery-Nikol, która wygrała głosowanie portalu eurovision-bg.com.

Dodatkowe akcje dla czytelników Dziennika Eurowizyjnego!

  • Głosowanie jurorów RSC w preselekcjach Łotwy, Norwegii, Litwy, Włoch (przedłużone do 19.02), Mołdawii, Estonii, Malty (do soboty do 12:00), Węgier (do soboty do 12:00), Rumunii i Islandii. Swoje punktacje należy wysyłać na blazewicz.poczta@gmail.com – szczegóły i terminarz TUTAJ.
  • Głosowanie w finale urodzinowego plebiscytu „Lucky 13″! Szczegóły TUTAJ.

Źródło: RTV SLO, Eurovoix, ESCxtra, fot.: Facebook


  • RSS