Dziś wybiera Izrael! Co ciekawego działo się w Szwecji, Estonii oraz na Ukrainie, Litwie, Łotwie i Węgrzech?

W weekend obserwowaliśmy też szereg różnych rund w ramach preselekcji w wielu krajach Europy. Drugi półfinał Melodifestivalen 2017 w Szwecji dał awans do finału Mariette za „A Million Years” oraz Benjaminowi Ingrosso za „Good Lovin”. Do dogrywki przeszli Dismissed i Lisa Ajax. Miejsce piąte zajął Roger Pontare, szóste Etzia, a ostatnie Allyawan. Trzeci półfinał już w najbliższą sobotę – wystąpią wtedy m.in. Robin Bengtsson, Krista Siegfrids czy 87-letni Owe Thornqvist.

Drugi ćwierćfinał łotewskiej „Supernovy” zakończył się niespodziewaną eliminacją jednego z faworytów i weteranów konkursu – Markusa Rivy. Jego „Dynamite” nie zakwalifikowało się do półfinału. Widzowie awans przyznali grupie My Radiant U oraz zespołowi Triana Park, z kolei jurorzy postawili na Santę Denelevica oraz The Ludvig. Już w niedzielę półfinał selekcji z udziałem ośmiu wykonawców. Tylko czterech przejdzie do finału.

W piątek i sobotę odbyły się półfinały selekcji węgierskich. W pierwszej grupie awans otrzymali Joci Papai i Gina Kanizsa, którzy zdobyli od jury i internautów po 45 punktów, co jest aktualnym rekordem w tej edycji. Awansowała też Gigi Radics (42 punkty). Widzowie od eliminacji (po raz kolejny) uchronili grupę Soulwave, która wygrała televoting. Drugi półfinał wygrała Gabi Toth (fot.) otrzymując 44 punkty. Awansowali też Zavodi + Oliver Bekes oraz Leander Kills (po 43 punkty). Widzowie do finału dołączyli zespół Kallay’a Saundera. Wśród wyeliminowanych m.in. Spoon 21, The Couple, Roma Soul, Adam Szabo czy Benji. Finał już w sobotę – najpierw spośród ośmiu kandydatów jury wskaże najlepszą czwórkę, a potem z top4 reprezentanta wybiorą już tylko widzowie. W finale nie będzie głosowania za pomocą aplikacji.

W sobotę rozpoczęły się selekcje estońskie. W pierwszym półfinale zwycięzcami okazali się Ariadne, Elina Born, Ivo Linna, Lenna Kuurmaa oraz Karl-Kristjan & Whogaux ft. Maian i to oni przeszli do finału. Odrzucono m.in. Laurę Prits czy Uku Suviste. Drugi półfinał już 18 lutego, a o względy jurorów i widzów powalczą m.in. Rasmus Randvee, Daniel Levi, Koit Toome z Laurą, Kerli czy Liis Lemsalu.

Gdzieś tam w tle swoich konkursantów nadal eliminują Litwini. W szóstym odcinku wygrała Aiste Pilvelyte, która otrzymała 12 punktów zarówno od widzów jak i jurorów. Druga była Greta Zazza, a trzecia Kotryna Juodzeviciute. Do kolejnego etapu przeszli też (kolejno, wg rankingu) Queens of Roses, Sasha Song, Mia, Valerija Iljinaite oraz Alanas Chosnau. Wśród wyeliminowanych m.in. sympatyczny utwór „I love my phone” Vidasa i Ievy. W walce o wyjazd do Kijowa pozostało już tylko 16 piosenek, które zostały podzielone na dwie grupy (odcinki 7-8). W najbliższą sobotę wystartują m.in. E.G.O., Edgaras Lubys, Lolita Zero czy Paula.

Poza dramatami organizacyjnymi, Ukraińcy śledzą też dramaty preselekcyjne. Jurorzy wciąż serwują uczestnikom bardzo szczegółowe komentarze na temat utworów czy występów, jednocześnie muszą (na zlecenie prowadzącego) tłumaczyć się z każdej opinii czy przyznanego punktu, przez co całe show traci tempo. Spośród ośmiu kandydatów drugiego półfinału do ostatecznej rundy awansowali Ilaria (2. miejsce u jury i 1. u widzów) oraz Rozhden (faworyt jury i 4. miejsce u widzów). Poza finałem m.in. formacja Detach czy zdobywca internetowej „dzikiej karty” – Kuznetsov. Ostatni półfinał w sobotę – na scenie zobaczymy wtedy m.in. zespół Śpiewające Gacie czy Vitaly’a Kozlovsky’ego.

Dziś reprezentanta wybiera Izrael. Talent-show „Rising Star” dotarło już do finału, a w stawce nadal są Julietta, Imri Ziv, Diana Golbi oraz Beatbox Element. O tym, kto wygra zadecydują jedynie telewidzowie, jednak w odróżnieniu od 2016 roku, dziś nie usłyszymy piosenki/piosenek na Eurowizję. Telewizja IBA wraca do formatu z 2015 roku, gdzie „Rising Star” służyło tylko do wyboru reprezentanta, a utwór wskazany zostanie już całkowicie wewnętrznie. Dzisiaj faworytem jest Diana Golbi, która urodziła się w Rosji. Warto zwrócić także uwagę na eurowizyjnego chórzystę – Imri’ego Ziv. Transmisja finału „Rising Star” już dziś od 20:00 TUTAJ.

Dodatkowe akcje dla czytelników Dziennika Eurowizyjnego!

  • Głosowanie jurorów RSC w preselekcjach Łotwy, Litwy, Włoch (przedłużone do 19.02), Mołdawii, Estonii, Malty, Węgier, Rumunii i Islandii. Swoje punktacje należy wysyłać na blazewicz.poczta@gmail.com – szczegóły i terminarz TUTAJ.
  • Głosowanie w finale urodzinowego plebiscytu „Lucky 13″! Szczegóły TUTAJ.

  • RSS